Navigation:  »No topics above this level«

Príklad č.8 a,b

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

a) Vypočítajte výsledný odpor sústavy medzi bodmi A,B.  Po obecnom riešení  vypočítajte výsledný odpor, keď poznáme : R1 = 120 Ω, R2 = 560 Ω, R3 = 270 Ω , R4 = 330 Ω ,R5 = 620 Ω, R6 = 2 kΩ.

_bm1

Riešenie:

 

Vypočítame čiastočné hodnoty  odporu tých zapojení , ktoré sú jednoznačné. Celý obvod postupne zjednodušujeme, až dostaneme hodnotu výsledného odporu zapojenia !

Ra = R1 + R2 + R3  , po dosadení  Ra = 120 Ω+ 560 Ω +  270 Ω = 950 Ω

Rb = R4 + R5 , po dosadení  Rb = 330 Ω + 620 Ω = 950 Ω

1/Rc = 1/Ra  + 1/Rb , po dosadení  1/Rc = 1/ 950 Ω  + 1/950 Ω = 2/950 Ω Rc =950 Ω/2 = 475Ω

Rv = Rc + R6 , po dosadení  Rv = 475 Ω + 2000 Ω = 2475 Ω

 

 

 

b) Vypočítajte výsledný odpor sústavy medzi bodmi A,B.  Po obecnom riešení  vypočítajte výsledný odpor, keď poznáme : R1 = 120 Ω, R2 = 560 Ω, R3 = 40 Ω , R4 = 330 Ω ,R5 = 620 Ω, R6 = 820 Ω, R7 =110 Ω, R8 = 180 Ω.

 

_bm2

Riešenie:

 

Vypočítame čiastočné hodnoty odporu tých zapojení , ktoré sú jednoznačné. Celý obvod postupne zjednodušujeme, až dostaneme hodnotu výsledného odporu zapojenia !

Najprv určíme výsledný odpor sústavy R3,R7 a R8, ktoré sú zapojené v sérii:

Ra = R3 + R7 + R8   ,  po dosadení Ra = 40 Ω + 110 Ω + 180 Ω = 330 Ω

Tento odpor je zapojený paralelne s odporom s R4:

1/Rb = 1/Ra + 1/R4   , po dosadení 1/Rb = 1/330 Ω + 1/330 Ω = 2/330 Ω [ Rb = 330 Ω/2 = 165 Ω

Odpor Rb a všetky ďalšie odpory sú v sérii :

Rv = R1 + R2 + Rb + R5 + R6 = 120 Ω + 560 Ω + 165 Ω + 620 Ω + 820 Ω = 2285 Ω